مدیران توانمندی که دیده ام

در بسیاری از پست هایی که نوشته ام و معمولا هم برچسب مدیریت داشته اند، به نقد علمکرد مدیران یا سیستم مدیریتی یا نظام آموزشی پرداخته ام. اما حقیقت آن است که الگوهای موفق نیز کم نبوده و نیستند و مدیران توانمند و سیستم مدیریت برجسته نیز کم نداشته ایم.

پس بی انصافی است اگر از نقاط مثبت نگویم و به قول شاعر :

عیب آن جمله بگفتی، هنرش نیز بگو !

آنچه در این مجال کوتاه نقل می کنم، نه تعریف و مجیزگویی است و نه اغراق، چه اینکه نفر اول دیگر در مسند قدرت نیست و دومی نیز از آنچه اینجا می نویسم آگاه نخواهد شد. البته واضح است که مدیران توانمندی که دیده ام بیش از این دو نفر بوده اند، اما این مجال کوتاه را به این دو اختصاص داده ام.

 

یک رئیس دانشگاه موفق

معمولا دانشجویان با رئیس دانشگاهشان ارتباط چندان نزدیکی ندارند، به خصوص اگر دانشگاه بزرگی مانند دانشگاه تهران باشد. اما از جمله افتخارات دوران تحصیلم آن بود که در بخشی از آن، ریاست رئیس موفقی چون آیت الله عمید زنجانی را تجربه کنم.

وی که بدو ورود با اعتراضاتی مواجه شد که چرا یک روحانی به ریاست دانشگاه رسیده و ... شاید آغاز چندان دلچسبی را تجربه نکرد، اما خیلی زود توانست بر اوضاع مسلط شود.

در دیدار نیمه خصوصی که چند ماه بعد از انتصابشان با ایشان داشتیم (به عنوان نمایندگان تشکل های دانشجویی دانشکده مدیریت) به ما گفتند خبر خوشی را برای شما دارم و آن اینکه تلاشم بر این است تا در بخش های مدیریتی دانشگاه از اساتید مدیریت استفاده بیشتری شود. وعده آقای عمید زنجانی خیلی زود تحقق پیدا کرد و بخشی از پست های مدیریتی دانشگاه که تا پیش از آن معمولا در اختیار مهندسی خوانده ها بود، به دست مدیریتی خوانده ها افتاد. همچنین از لزوم اهمیت و توجه بیشتر به سه رشته زیربنایی مدیریت، اقتصاد و حقوق سخن گفت.

وی همچنین به انجمن های علمی نیز در میان تشکل های دانشگاهی توجه خاصی داشت و ارزش بسیاری برای انجمن های علمی قائل می شد و یک بار هم که یک وقت 15 دقیقه ای برای صحبت با ایشان به عنوان دبیر انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه تهران می خواستم، 45 دقیقه را به این موضوع اختصاص دادند.

در مجموع شناختی که از ایشان پیدا کردم، یک فرد آگاه و عمیق و بدون جانبداری بود که در دوران ریاست خود اثرات مثبت بسیاری در دانشگاه ایجاد کرد.

یک شهردار موفق

وقتی تهران امروز را با تهران چند سال پیش مقایسه می کنم، به وضوح تفاوت ها و پیشرفت های آن را می بینم. وقتی به این فکر می کنم که قبلا مسیر خیابان های آزادی و انقلاب (یا به عبارتی از میدان آزادی تا میدان امام حسین) چه ترافیک وحشتناکی بود و امروز، چقدر بار ترافیکی محور اصلی شرق و غرب تهران کم شده، و برای رسیدن از این سو به آن سو هم می توان از مترو استفاده کرد و هم از BRT، وقتی به سیستم جمع آوری مکانیزه زباله نگاهی می اندازم، به سامانه پاسخگویی به شکایات شهروندان و به سایر امکاناتی که شهرداری طی این سال ها ایجاد کرده، بی انصافی است اگر نگویم دکتر قالیباف شهردار موفقی بوده است.

به نظرم اینکه اینکه تهران می توانست بهتر از این باشد یا او با اهداف سیاسی و ... این کار را انجام می دهد، نوعی بی انصافی است. او شهردار موفقی است که امیدوارم همیشه مجال برای کار کردن (چه به عنوان شهردار تهران و چه در جایگاه های دیگر) را داشته باشد.

/ 0 نظر / 26 بازدید