آیا منطق داریم ؟

خیلی پیش اومده که اختلاف نظری پیدا شده، بحثی جریان یافته و نهایتا کار بالا گرفته ... ! یک جمله معروف هست که می گه : در یک بحث منطقی یا باید قانع بشی یا قانع کنی. از این دو حالت اصولا نباید خارج باشه، اما در خیلی بحث هایی که بین ما پیش میاد، نه حاضریم قانع بشیم و نه می تونیم طرفمون رو قانع کنیم ...

البته چند نکته هم نباید دور از چشم بمونه.

اول اینکه خیلی ها با اینکه محق هستن (یعنی حق با اون هاست) به دلیل ضعف بیان، کم داشتن یی کیو (ضریب احساسی) و عدم توانایی در بیان استدلال های کافی، از چیزی که می دونن حقه و حق هم هست، نمی تونن دفاع کنن ... و خوب عکس این قضیه هم صادقه کاملا، یعنی افرادی که با اینکه خلاف حق صحبت می کنن، اما با ابزار مختلفی مثل عوامفریبی و سفسفطه و مغلطه و هوچی گری و کارهای اینچنینی، سعی می کنن حرفشون رو به کرسی بنشونن و خیلی وقت ها هم موفق می شن !

دوم، گاهی حق با دو طرفه ! حکایتی هست که می گه بین دو نفر دعوایی پیش اومد، نفر اول پیش حکم رفت و جریان رو تعریف کرد ... حکم گفت حق با شماست ! ... نفر دوم هم جریان رو تعریف کرد، حکم گفت : حق با شماست ! ... نفر سومی اومد این وسط و پرسید ای آقا ! این که نمی شه شما هم به نفر اول حق دادید، هم به نفر دوم، در صورتی که این دو تا در تضاد با هم بودن ... گفت شما هم حق دارید !

خیلی وقت ها می بینید که در دعوایی، با اینکه هر یک از طرفین حقی رو می طلبه، اما هر دو هم محق هستن و واقعا نمی شه حق رو به یک طرف داد

اما از این دو استثنا بگذریم، در خیلی بحث هایی که پیش میاد گاهی حقیقت برای همه روشنه، اما افراد از سر لجاجت و گاهی نادانی، حاضر به قبول اون نیستن. بهتره توی صحبت ها، برخوردها و بحث ها، منطق بیشتری در گفتگو و پذیرش حقیقت داشته باشیم.

/ 0 نظر / 75 بازدید