وجود جانشین؛ یک اصل مهم

هر مجموعه یا سازمانی، چه فعالیت تجاری داشته باشد و چه فعالیت های فرهنگی، اجتماعی یا هر نوع دیگری از فعالیت، نیاز به فردی به عنوان مدیر و سرپرست آن موسسه یا سازمان یا ... دارد.

مدیر نقش های منحصر به فرد زیادی در هر مجموعه ای ایفا می کند.
در مواقعی که کار از حالت طبیعی خود خارج شده این تصمیم گیری مدیر است که مشخص می سازد ادامه کار با چه روالی انجام پذیرد.
هنگامی که لازم است نامه رسمی از طرف مجموعه مربوطه برای جایی ارسال شود عمدتا لازم است این نامه از سوی مدیر مجموعه امضا گردد.
هنگامی که قرار است فرد جدیدی به مجموعه اضافه گردد یا فردی از اعضای مجموعه از آن خارج گردد، این تصمیم مدیر است که قبول به اضافه و کم شدن افراد بگیرد یا خیر.

امروزه نقش های مدیران در قالب بخش های تخصصی تا حد زیادی پراکنده شده است، وظیفه استخدام افراد با مدیر منابع انسانی است، وظیفه مکاتبات رسمی و اداری با مدیر روابط عمومی است، وظیفه بعضی تصمیم گیری ها با مدیر داخلی یا مدیر اجرایی است و ... .

اما همچنان نیاز به مدیر مجموعه و حضور او، به خصوص در مجموعه هایی که اینچنین تنفیذ وظایفی به درستی انجام نگرفته و یا نقش مدیر اصلی آنقدر پررنگ است که لازم است در هر حال با او مشورتی صورت گرفته و موافقت او جلب شود.

مساله ای که در اینجا پدید می آید آن است که
آیا مدیر مجموعه حق دارد چند روزی را به مرخصی یا ماموریت برود ؟ بله !
آیا طی این مدت در دسترس است ؟ خیر !
آیا طی این مدت امور به وسیله فرد دیگری کاملا اداره می شود ؟ خیر !

صورت مساله بسیار واضح و برای همه ما ملموس است ! مدیرانی که هنگامی که حضور ندارند کارها به تعویق می افتد و مدیرانی که می دانند اگر حضور نداشته باشند این وضع به وجود می آید و بنابراین تحت هر شرایطی خود را ملزم به حضور می دانند و به هر حال هیچ یک از این دو حالت خوشایند نیست.

به نظر می رسد اصل وجود یک قائم مقام یا جانشین که همواره همراه و پا به پای مدیر پیش رود و بتواند وظایف مدیر را در هنگام غیبت وی انجام دهد و در هنگام حضور مدیر نیز بخشی از مسئولیت ها را به عهده بگیرد، نه تنها سبب سرعت انجام امور می گردد، بلکه سبب آرامش خاطر مدیر و ارتباط بیشتر با افراد سازمان و مشتریان خواهد شد. اما متاسفانه به دلایلی همچون نبود اعتماد به فرد دیگری به عنوان جانشین و یا خودمحور بودن مدیر و یا تعریف نشدن این جایگاه در چارت سازمانی مجموعه ها، شاهد فقدان قائم مقام و جانشین در مجموعه های کوچک و بزرگ هستیم.

آیا می توان فرهنگ وجود جانشین و قائم مقام را در جامعه تقویت کرد ؟

/ 1 نظر / 4 بازدید
علیرضا دیبا

به مطلب بسیار پراهمیتی اشاره کردید؛ خود من همیشه از دسته‌ی دوم بوده‌ام، به خاطر همین هم رنج‌های علی‌حده بسیاری را بجان خریده‌ام - رویه‌ای که در هرمجموعه‌ای مضاف بر مسئولیت‌های جاریه‌ یک مدیر (یا رئیس یا سرپرست یا مقام مسئول) باعث به بار آمدن انتظارات بیشتر نیز از سوی مقامات بالاتر خواهد شد و این فرد رفته رفته زیر بار مضاعف بگذشت زمان عملاَ له می‌شود..- بنابراین بسیار بهتر (و معقولتر) خواهد بود تا اگر بی‌خیالی و باری بهرجهت بودن با مرام و مسلک ما سازگار نیست، در زمان حضور با درنظر گرفتن شخص/اشخاصی برای محول ساختن پاره‌ای از مسئولیت‌های حیاتی روزانه، خود را (تا اندازه‌ای) از این بار مسئولیتی فارغ آورده و کمی هم بفکر زندگی خود باشیم.