آیا حکم اعدام زورگیران متناسب با جرم و بر اساس عدالت بود ؟

پس از وقوع جرم 4 نفر مبنی بر زورگیری از یک شهروند تهرانی در روز 11 آذرماه و بازداشت آن ها 26 روز بعد از وقوع جرم، اولین و آخرین جلسه دادگاه متهمان معروف به زورگیری در روز 9 دی 1391 برگزار شد و 13 دی ماه حکم آن ها صادر و پس از 2 هفته، حکم اعدام دو نفر از متهمان قطعی و قابل اجرا شد.

در مورد این حکم، ذکر چند نکته ضروری است:

1 - زورگیری با سلاح سرد باعث نا امنی در جامعه و آسیب روحی جدی به افرادی می گردد که در معرض آن قرار می گیرند، اما به واسطه اصل تناسب حکم با جرم انجام شده، حکم زورگیر با سلاح سرد اعدام نیست؛ البته دادگاه هم این مساله را رعایت کرده و با استناد به اینکه عمل این افراد در حکم محاربه بوده، برای آن ها حکم اعدام را صادر کرده است.
اگر منظور از محاربه مطابق آنچه در آیه 33 سوره مائده آمده است: «همانا کیفر کسانی که به محاربه با خدا و رسولش برمی‌خیزند و برای فساد بر زمین می‌کوشند، قتل یا به دار آویختن یا بریدن دست‌ها و پاهایشان به طور معکوس و یا تبعید آن‌هاست. این مایهٔ خواری و رسوائی آنان در این جهان است و در آخرت نیز عذاب بزرگی خواهند داشت» عمل این افراد که به معنی محاربه با خدا و رسولش نبوده و اگر منظور کوشش برای فساد در زمین بوده، که باز هم مصداق عمل این افراد نیست و آن را می توان به افرادی نسبت داد که اقدام به تهیه و فروش مواد مخدر صنعتی می کنند که عملا نتیجه کار آنها منجر به فساد در سطح گسترده می شود و حکم اعدام قاعدتا متناسب با عمل آنهاست.
در ماده 183 قانون مجازات اسلامی هم آمده: هر کس که برای ایجاد رعب و هراس و سلب آزادی و امنیت مردم دست به اسلحه ببرد محارب فی الارض و مفسد فی‌الارض می‌باشد. براساس تبصره ۳ ماده فوق، میان سلاح سرد و سلاح گرم فرقی نیست‌.
آیا اقدام به زورگیری از یک نفر، مصداق ایجاد رعب و هراس و سلب آزادی و امنیت مردم است؟ اگر اینچنین باشد، که باید عمل تمامی افرادی که به عنوان شروران محله ها شناخته می شوند و بارها خبر دستگیری آن ها را شنیده ایم، مصداق محاربه باشد.

2 - قوه قضاییه مجری عدالت است و به همین خاطر باید وحدت رویه صدور و اجرای حکم را داشته باشد. اگر قرار است مجازات زورگیری با سلاح سرد اعدام باشد، آیا این حکم درباره همه زورگیران با سلاح سرد اجرا می شود؟ آیا تا به حال کم بوده اند افرادی که با سلاح سرد اقدام به زورگیری کرده اند و بازداشت شده اند؟ حکم صادر شده برای آن ها چه بوده است؟
آیا صرف اینکه از این افراد هنگام ارتکاب به جرم فیلمی تهیه شده و آن فیلم در محیط های رسانه ای منتشر شده، بر روی اصل جرم و مجازات آن اثرگذار می باشد؟

در این زمینه، رئیس قوه قضائیه در اظهار نظری گفته است: البته مجازات‌های بدیل دیگری نیز در این زمینه وجود دارد اما دستگاه قضایی باتوجه به ضرورت بالا بردن هزینه اعمال شرورانه و برخورد قاطع، مجازات اعدام را انتخاب کرده‌ است.

در واقع این دو نفر اعدام می شوند تا موجبات پیشگیری از اعمال شرورانه دیگران فراهم آید. آیا این راهکار منطبق با قوانین اسلامی است؟ یا کم هزینه ترین کاری است که می توان انجام داد ؟

اما آیا به سوابق و سن و سال متهمان هم توجه شده است؟

آیا به انگیزه ارتکات جرم متهمان هم دقت شده است؟

آن ها برای تامین هزینه های اضافی خود دست به این کار زده بودند یا تامین هزینه های درمانی که از راه مشروع قادر به تامین آن نبودند ؟ اگر چه این موضوع توجیه کننده ارتکاب جرم نمی باشد، اما حداقل می تواند در مصداق جرم آن ها تاثیر گذار باشد. تصویر بالا، وکیل تسخیری متهم ردیف اول را نشان می دهد که با نشان دادن عکسی از مادر بیمار متهم که مشغول انجام کار است، انگیزه متهم ردیف اول از اتهام به ارتکاب جرم را بیان کرده است.

 

در پایان باز هم خاطر نشان می کنم که لازم است امنیت لازم در کشور برقرار شود تا افراد شرور به خاطر تامین نیازهای مالی خودشان، اقدام به سرقت از دیگر شهروندان (چه با سلاح سرد و گرم یا هر طریق دیگری) نکنند و می بایست مجازات های متناسب اعمال شود تا هم این افراد بار دیگر مرتکب جرم نشده و هم اعمال مجازات جنبه پیشگیرانه برای عبرت سایرین داشته باشد، اما مشروط بر دو اصل:

1 - حکم صادر شده با جرم تناسب قانونی داشته باشد.

2 - حکم صادر شده برای سایر متهمانی که ارتکاب جرم مشابه را داشته اند اجرا شود.

در غیر این صورت، حکم صادر شده قطعا بر اساس عدالت نخواهد بود.

/ 13 نظر / 96 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آمد

افسوس وقتي گلي پژمرده ميشه به جاي اينكه ببينيم كجاي ريشه اش مجروح شده كه درستش كنيم فقط ياد گرفتيم كه از ريشه همه چيز رو قطع كنيم و يادمون بره كه بقيه گلهارو هم بازبيني كنيم كه يكوقت از ريشه خراب نشده باشن .

چنته پابرهنه

سلام ...مطالب خوبی دارین.... به نظر میاد قوه قضاییه جلیله می خواسته اعتبار یا قدرت قهریه خودش که مدت ها بود به نظر بسیاری افراد در حالت اغما به سر می برد رو به رخ منتقدانش بکشه...و چراباید مجرمانی که حقشان مرگ نبود ( البته که شایسته تنبیه بودند) را بکشه؟

خاله زهرا

سلام برادرم مطالب جالب و خوبی بود .فعلا همه ما داریم می سوزیم تر و خشگ با هم .با اجازه لینکتون کردم.

هادی

(لازم است امنیت لازم در کشور برقرار شود تا افراد شرور به خاطر تامین نیازهای مالی خودشان، اقدام به سرقت از دیگر شهروندان (چه با سلاح سرد و گرم یا هر طریق دیگری) نکنند) اگر قرار باشد هر کسی که دلیلی داشت دست به انجام این گونه کارها بزند و با نشان دادن عکس مادرشان از اعدام نجات بابد و باز روز از نو . من آدم های نیازمندتر و محتاجتر به سرقت و زور گیری زیاد می شناسم که می توانند به واسط خطوط سفید مانده قانون از انواع این کارها رفع نیاز بکنند برادر عزیز دقت شما در اجرای حکم ستودنی است ولی برادر عزیز اگر صحنه وحشت ناک کتک زدن و یا صوانح ایجاد شده توسط این افراد را همه را می شد فیلم گرفت آنوقت فکر کنم مردم قبل از دادگاه حکم را اجرا می کردند اگر این پسر خلف این قدر به فکر مادر بوده یا اولین بارش بوده یا تا حالا مادرش را ندیده یا پولا رو به مادرش نمی داده یا همه موارد من کاری به قانون ندارم ولی به نظر من دم قاضی گرم چون گناه یک حکم اعدام این طوری که باعث جلوگیری از بسیاری دیگر ارتکاب جرایم شد گناه کوچکتر از دروغ های کبیره است که هر روز می گوییم

داراب

تعجب اینجاست وقتی دکتر میرویم نسخه میدهد کسی نمی پرسه چرا این دارو را نوشتی ولی وقتی در این مملکت یک کار درستی هم انجام میدهندهمه قضاوت هاشون گل میکنه اخه برادر غزیز اگر قرار بود قضاوتی بشه که شما رای بدید جرا شما جای قاضی نشستیدشما که مدیر عامل یک شرکت هستید ایا اجازه میدهید یک کارکر ساده در تصمیم هایتان دخالت کند یا قضاوت کند؟پس اگر همه با ید سر جای خود باشند پشتیبانی از دزدانی که با اسلحه بجان مردم افتاده اندچیست؟ این کار نکنند شما پشت اون میز یک لحظه هم ارامش نداشتید اگر با شما این کار را میکردند انوقت مقاله شما دیدنی بود.

علیرضا

برادر گرامی هنوز به تور زورگیر قمه به دست نخورده اید و هنگام برگشتن به خانه سر کوچه چاقو زیر گلویتان قرار نگرفته تا طعم آن را احساس کنید! اگر دیدگاه شخصی مرا بخواهید زورگیری چه با اسلحه سرد و چه گرم که در آیین دادرسی کیفری نیز در حکم محاربه به شمار می رود بهترین لطف در حق خودشان و بزرگترین خدمت به جامعه اعدام آنهاست. می خواهید در کشور جانی پرورش دهید؟!

دوست

حرف دوست عزیزمون علیرضا رو قبول دارم در ضمن جامعه این زمینه ها رو برای افراد ایجاد کرده پس باید ابتدا مسولین بی خیال و بی عار رو اعدام کرد بعد این زورگیران رو[خنثی]

محمد

زورگیران حتما باید اعدام شوند. تا امنیت برقرار بشه. نمیشه که همیشه ترس از این داشته باشیم که هر لحظه ممکنه یه نفر چاقو بزاره زیر گلومون.

رضا

خیلی .... هستین!.... ایشالله خودت، خانواده خودت هر روز گیر این جور زورگیرها بیافتی تا مفهوم عدالت برات جا بیافته!.... حالا یک بار در طول تاریخ جمهوری اسلامی حکم به عدالت صادر شده تو شاکی هستی؟ واقعا متاسفم .....