نمی دانم !

شکی نیست که برای شما هم زیاد پیش آمده که بگویید : نمی دانم !

گفتن نمی دانم گاهی از سر ندانستن پاسخ به جواب یا مساله پیش آمده است
                      گاهی برای طفره رفتن از پاسخ به سوالی که می دانیم (دروغ!)
                    و گاهی بر اثر تعارض و نداشتن قدرت تصمیم گیری برای انتخاب

در حالت اول، افرادی که اطلاعات کمی دارند، ضریب هوشی پائین دارند و هیچ وقت سعی در یادگیری نمی کنند، در پاسخ به انبوهی از سوالاتی که از آن ها پرسیده می شود این پاسخ را می دهند.

در حالت دوم، فرد اطلاعاتی دارد، اما یا اطلاعاتش کامل نیست و در مورد صحت آن ها شک دارد و یا تمایلی به افشای اطلاعات ندارد و به هر دو دلیل نمی دانم را بر زبان می آورد.

اما حالت سوم، حالتی است که برای بسیاری از ما حتی به صورت روزمره پیش می آید. ما هم اطلاعات کافی داریم و هم نمی خوایم حقیقتی را بپوشانیم، اما هنگامی که قصد تصمیم گیری در مورد مساله ای تعارض آمیز را داریم، در جواب به خود و یا دیگران می گوییم نمی دانم !

تعارض در سه حالت کلی پیش می آید.
خواست خواست (گرایش گرایش) : در این حالت می بایست تا از میان دو انتخاب مطلوب یکی را برگزینیم. مثلا فرض کنید هم امکان رفتن به مسافرت را دارید و هم شرکت در مهمانی یکی از دوستان، اما هر دو هم زمان هستند و شما ناچارید یکی را انتخاب کنید. در این حالت به تعارض می رسید و احتمالا می گویید : نمی دانم چه کنم !


خواست ناخواست (گرایش اجتناب) : در این حالت با انتخابی روبرو هستید که از سویی برای شما مطلوب و خواستنی است و از سویی تبعات نامطلوب دارد. مثلا فرض کنید در آزمون دانشگاه پذیرفته شده اید، از یک سو رفتن به مقطع بالاتر تحصیلی خواست شماست و از سوی دیگر پرداخت هزینه یا رفتن به شهر دیگر برای ادامه تحصیل برای شما مطلوب نیست و باید این تعارض را به شیوه ای حل کنید.


ناخواست ناخواست (اجتناب اجتناب) : وقتی دو گزینه نامطلوب به شما پیشنهاد می شود و ناچار باشید که از بین آن دو یکی را انتخاب کنید چه می کنید ؟ مثلا فرض کنید به علت مشکلات مالی حتما می بایست بین یکی از دو پیشنهاد کار که یکی حقوق پائینی به شما می دهد و دیگری مسیر بسیار دوری دارد یکی را انتخاب کنید، در صورتی که هیچ یک مطلوب نظر شما نیست.

گاهی اوقات هم بین وظیفه کاری و اخلاقی خود دچار تعارض می شوید و تعارضات دیگری همچون صحنه هایی که باید در موردی قضاوت کنید و ...

به هر جهت تعارضات جز تفکیک ناپذیر زندگی ما هستند و اگر قرار باشد در پاسخ به هر تعارضی از نمی دانم! استفاده کنیم، به سختی پیش خواهیم رفت. در بسیاری موارد تعارض باید به سرعت پاسخ داده شود و همچنین انتخاب مناسبی صورت پذیرد.

برای حل تعارضات و تبدیل پاسخ نمی دانم به یک پاسخ بهینه، می بایست تا بر اساس ارزش ها و اصول خود تصمیم بگیریم و در بسیاری موارد، این ارزش ها و اصول و اهداف اصلی زندگی ما مشخص می کنند که باید از میان دو یا چند گزینه، کدام را انتخاب کنیم.

/ 1 نظر / 9 بازدید