سیزده به در‌ ؟

نحوست سیزده !

در فرهنگ های مختلف سیزده را عددی نحس و هفت را عددی مقدس می دانند و نیازی به گفتن نیست که همچنان در همین کوچه پس کوچه های خودمان بسیاری از خانه های پلاک 13 از پلاک 12+1 استفاده می کنند !

پیشینه تاریخی این روز

سال ها پیش در جایی خوانده بودم که روز سیزدهم ماهی در شهری از یونان زلزله می آید و مردم برای آنکه به چنین بلایی بار دیگر دچار نشوند روز سیزدهم آن ماه را از خانه ها به بیرون از شهر می رفتند ! ... به هر حال حکایتی است قابل تامل !

روز طبیعت و تعطیلات ما

اصولا ما به چهارشنبه سوری می گوئیم چهارشنبه آخر سال و به سیزده به در می گوئیم روز طبیعت و خوب است که به عید نوروز چیز دیگری نمی گوئیم ! در هر حال مهم این است که این روز همچنان پاس داشته می شود و البته چیزی غیر از این هم قابل تصور نبود ! واقعا اگر سیزده به در تعطیل رسمی نبود و روز جمهوری اسلامی در روز دیگری به جز دوازده فروردین واقع می شد و آن هم تعطیل نبود، آیا تعطیلات نوروز همچنان دو هفته ای باقی می ماند ؟ ... این هم در نوع خود قابل تامل است !

فرصت خوبی برای بعضی ها !

خانه ما یک بار مورد سرقت قرار گرفت و آن هم روز سیزده به در بود در حالی که به در شده بودیم ! و این بود خاطره ما از سیزده به در. البته خوب، روز عجیبی نیست و دزد هوشمندی بوده و خانه هر کسی هم در این روز سرقت شود جای عجب نیست، چه اینکه دزد نامحترم خاطری آسوده دارد از این باب که نه تنها ساکنان آن خانه بلکه ساکنان خانه های مجاور هم به احتمال زیاد نیستند !

این اتفاق با فلسفه مردم یونان در تناقض خواهد بود که آخرش ما سیزدهم از خانه بیرون برویم یا نرویم ؟!

 

 

 

/ 0 نظر / 2 بازدید