عقل و دندان و ...

البته که دندان اصولا از مهمترین و فعال ترین قسمت های بدن است،‌ چه اینکه نه تنها برای خوردن (که کار روزمره و به کرات ماست) ‌استفاده می شود، بلکه در صحبت کردن نیز نقش مهمی دارد.

اگر کمی به دندان ها فکر کنیم به شگفتی آن ها بیشتر پی خواهیم برد !‌ تنها عضو بدن است که یک بار سری کامل ابتدایی آن به وجود می آید (دندان های شیری) و سپس سری دوم آن (دندان های دائمی) و آنقدر پیچیدگی و حواشی زیاد دارد که در میان رشته های پزشکی جدا شده و از ابتدا به صورت تخصصی به دانشجویان علاقه مند به این رشته تدریس می شود.

اما در این میان همیشه برای من سوال بوده که وجود دندان عقل چه فلسفه ای دارد ؟ ... دندانی که البته نامگذاری آن به نظر کاملا بی جهت می رسد،‌ چه اینکه در بعضی افراد پس  از اینکه عقلشان به حد نسبتا کاملی می رسد هنوز رویش نیافته و در بعضی افراد نیز که پدیدار شده اثر آنچنانی از عقل دیده نمی شود ! ... از فلسفه نام آن بگذریم، اما فلسفه وجودی آن، که دیرتر از دیگر دندان ها پدید آمده و معمولا یا جای رویش ندارد و یا اگر داشته باشد معمولا دچار مشکل می شود و یا اگر دچار مشکل نشود پزشک تشخیص می دهد نباشد بهتر است !

به هر جهت رجوع به دندانپزشک به جهت مشکلی که برای یکی از دندان های چهارگانه عقلم پیش آمده بود دلیل نگارش روزنوشت امروز بود !

/ 1 نظر / 6 بازدید
رضا پورکریمان

سلام ... هفته گذشته وبلاگی رو در سایت شما طراجی کردم با همین آدرسی که درج شده ... اما متاسفانه چون وقت نداشتم ارائه و ثبت مطالب رو نیمه کاره رها کردم ... و پسوردم رو هم یادم نمی یاد و ایمیلم رو اراسل کردم اما فقط یه نام کاربری برام ارسال شد .... اگر میشه پاسخ من رو از طرق ایمیل درج شده بدید ... با تشکر ... من منتظرم ...[گل] [گل] [گل]