پیشرفت هایی در جهت کاهش اتلاف زمانی

پلمپ دفاتر و خلاقیت در روش !

از وقتی شرکت را ثبت کردم همواره در پی امورات قانونی آن نیز بوده ام و همواره به یاد حرف یکی از دوستان بزرگوار می افتم که می گفت "شرکت داری کار سختیه!" ... به هر حال حتی اگر نخواهم ماهانه لیست حقوق و بیمه رد کنم و بابت هر قرارداد ده درصد مالیات را به اداره دارایی بدهم (این کسر مالیات معمولا در قرارداد صورت می گیرد و کارفرما پرداخت می کند) اما باز هم سالانه باید برای پلمپ دفاتر، ارائه اظهارنامه مالیاتی، ارائه دفاتر مالیاتی و ... گذرمان به این ادارات بیفتد.پلمپ دفاتر

یکی از خاطرات سالیانه ما! صف پلمپ دفاتر در اداره ثبت شرکت ها بود ... برای پلمپ دفاتر هر سال، از اوایل فروردین تا آخر اسفند هر سال فرصت هست که این کار انجام شود، اما خوب، ما به رسم فرهنگ ایرانی و انجام کار در دقیقه نود، هر سال اواخر اسفندماه مراجعه می کنیم و با صفی طولانی از افرادی که چون ما این کار را به روزهای آخر انداخته اند مواجه می شویم و به هر حال دو سه ساعتی در صف و ... !

امسال اداره ثبت شرکت ها طرحی نو در انداخته و انجام این کار پسترا به دفاتر پستی واگذار کرده است ... اگر چه که به جای هزینه پنج شش هزار تومانی سابق این هزینه دو برابر شده است، اما فکر نمی کنم کسی از این بابت ناراضی باشد که چند ساعت وقت خود را به این بها خریداری کند.

این پیشرفتی که در تیتر مطلب از آن یاد کردم، نه پیشرفت تکنولوژی بود نه ...، بلکه تنها یک ایده مدیریتی بوده که به ذهن اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی رسیده و هم کار خود را راحت کرده اند هم ما !

در همین رابطه ...


بانکداری الکترونیک

حتما به یاد دارید که تا ده سال پیش سیستمی با عنوان سیبا (یا سپهر و امثالهم) وجود نداشت و اگر می خواستید پولی به حساب کسی واریز کنید باید حواله می کردید تا چند روز دیگر به حساب او برسد ! ... وقتی سیبا آمد خیلی ذوق مرگ شدیم از اینکه بانکبلافاصله پول در حساب طرف واریز می گردد! ... امروزه از طریق اینترنت می توان پول را از حساب یک بانک به حساب بانک دیگر واریز کرد ! ... البته این ها تکنولوژی های زمان های خیلی گذشته تر در دنیا هستند که ما به تازگی در حال استفاده از آن ها هستیم، اما به هر حال باز هم جای شکر دارد !

ثآنلاینبت نام آنلاین

تا همین شش هفت سال پیش برای ارسال مدارک کنکور لازم بود چندین فرم پر شود و عکس ضمیمه گردد و پست شود و نتایج کنکور از طریق روزنامه منتشر می شد و ... امروز همه از طریق اینترنت صورت می گیرد و خوش به حال همه شده است !

و در نهایت چه می شود ؟

یادم می آید چند سال پیش جایی خوانده بودم اگر واقعا زیرساخت های آی تی تقویت شود و دسترسی مردمی که آموزش دیده اند در بستری از اینترنت پرسرعت و ارزان فراهم آید، شاهد کاهش 90 درصدی بار ترافیک شهری خواهیم بود ... چرا که ترافیک

خرید آنلاین می تواند جایگزین سفرهای شهری با هدف خرید شود

آموزش های الکترونیکی می تواند جایگزین انواع کلاس های درسی شود

تجارت الکترونیک می تواند جایگزین مراجعه افراد به بانک ها شود

پورتال ها و سایت های اطلاع رسانی می تواند جایگزین پاسخگویان در شرکت ها و ادارات به ارباب رجوع ها شوند ...

و می بینید که اگر همین سفرهای شهری کم شود، حجم عمده ای از بار ترافیکی کاسته خواهد شد.

/ 1 نظر / 8 بازدید
سعید

سلام جناب آقای محمدرضا شمشیر گر می خواهم به عرض مبارک برسانم که یکی از وب لاگهای سایت شما بد جوری طایفه 6000 نفری ما را رنجیده وبلاگ مورد نظر با نام http://behnambm10.persianblog.ir/ است که طایفه مارا بی اصل ونصب معرفی کرده لذا جهت حذف این وبلاگ اقدام نمایید تا موضو به طور مسالمت آمیز وبدون شکایت بازی حل شود با تشکر مهندس احمدی