مگه این مملکت برای من چه کرده ؟؟

در کامنت های پست قبلی و در پاسخ به اینکه چرا بعضی ها هنگام سرود ملی از جای خود بلند نمی شوند، شخصی این چنین نوشته :" من هم علاقه ای ندارم پا بشم.مگه این مملکت چی بهمون داده؟هر موقع دستی دراز شده یا برای گرفتن بوده یا زدن یا توهین یا..."

اول آنکه بلند شدن به احترام پرچم، احترام به هویت یک ملت است، و در همه کشورهای دنیا، صرف نظر از موافقت یا مخالفت مردم با حکومت یا دولتی که روی کار آمده، همواره به پرچم کشور خود احترام می گذارند.

اما واقعا این مملکت برای ما چه کرده که به آن احترام بگذاریم ؟ ... به یاد این جمله افتادم "پیش از آنکه بپرسید کشورم برای من چه کرده است، از خود بپرسید : من برای کشورم چه کرده ام ؟"

و باز هم به یاد آن فصل کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست افتادم که می گفت : وقتی دیدیم کره جنوبی به خاطر جنگی که از سر گذراند و ویران شد، نیاز به همت جدی دارد، به جای آنکه از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر کار کنیم، از 5 صبح تا 9 شب کار می کردیم تا این عقب ماندگی را جبران کنیم و کره جنوبی وضعیت کنونی را پیدا کند.

و به یاد آن حکایتی افتادم که اگر اشتباه نکنم درباره کارکنان دولتی شاغل در آلمان (یا یکی از کشورهای اروپای غربی) بود که برای کمک به دولت خود پس از بحرانی که سپری کرده بود، روزی نیم ساعت اضافه کار رایگان انجام می دادند.

چرا که آن ها می دانستند که در واقع برای دولت خود کار نمی کنند، بلکه برای پیشبرد جامعه خود تلاش می کنند و برای آسایش فرزندان خود.

آن وقت ما چه می کنیم ؟ تحصیل رایگان می خواهیم، استفاده از انواع یارانه ها را حق خود می دانیم، اگر کار دولتی می کنیم تنها ده درصد وقت خود را واقعا کار می کنیم و باقی را از کار می زنیم و عاقبت هم، از دولت، طلبکاریم !

البته هیچ دفاعی از عملکرد دولت (به خصوص عملکرد اقتصادی آن که نوعی فاجعه است!) ندارم، اما بد نیست ما که ادعا می کنیم دولتمان برای ما چه کرده، سری به دیگر کشورها بزنیم، کشورهایی که سی تا چهل درصد حقوق افراد را به عنوان مالیات اخذ می کنند، آب و برق و گاز و ... را هم به بهای تمام شده آن حساب می کنند ... و البته ما به ازای آن خدمات رفاهی بیشتری هم ارائه می کنند. ما انتظار داریم مالیات کمی بدهیم، همه چیز را یارانه ای دریافت کنیم و خدمات رفاهی هم به اندازه کشورهای اروپایی باشد !

یاد آن اس ام اس افتادم که می گفت یارانه دادن وظیفه دولت است، چرا که حقوق من ماهیانه سه هزار دلار است و هر ماه دو هزار و پانصد دلار آن را به دولت یارانه می دهم !

... مگر کسی شما را مجبور کرده برای دولت کار کنید ؟ مگر اگر شما شاغل در بخش خصوصی باشید، کسی برای شما سقف حقوق تعیین می کند ؟ برای خود کسب و کاری راه بیاندازید و ماهی پنج هزار دلار درآمد داشته باشید ! به عنوان متخصص جایی استخدام شوید و آنچه که حقتان است را مطالبه کنید.

خوب ، ما عادت داریم فقط ایراد بگیریم و غر بزنیم . این ساده ترین کار است ! این مساله هم مانند بسیاری مسائل دیگر، به فرهنگ ضعیف ما باز می گردد. فرهنگی که همواره سعی می کنیم همه چیز را تقصیر دیگران بدانیم و دیگران را بی فایده برای خود ! حتما دیده اید افرادی را که گاه می گویند مگر پدر و مادرم برای من چه کرده ؟ ... یا آن ها که بعد از چهار سال تحصیل در دانشگاه می گویند : مگر دانشگاه به ما چه یاد داده ؟ ... اصولا ما همیشه می خواهیم از همه طلبکار باشیم، نه انصاف داریم برای قضاوت، نه اراده ای برای تلاش بیشتر !

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صندوقک

در این که کشور ما کمی زیاد داره شکی نیست اما همان کسانیکه قرار بوده برای ما کاری کنند هم از خود ما بوده اند . مسلما منی که الان این پایین قرار دارم و کاری نمی کنم اگر در سمت بالایی هم قرار بگیرم بازهم کاری نخواهم کرد.

هادی

سلام به نظر من اگه ما کمی توقع خودمون رو منطقی کنیم همه چیز درست میشه . وضعیت کنونی ما مثل کشورهای پیشرفته بعد از جنگ جهانی است , بلکه بسیار بهتر . اگه کمی راهی که اونا در پیش گرفتند تا به اینجا رسیدن رو مطالعه کنید می بینید که مقصر خود ما هستیم . به عنوان مثال : ژاپن بعد از جنگ 2 نسلشون از 9 تا 90 سالگی کار کردن و خودشون به چیزی نرسیدند تا نسل سوم اونها برسند به جایی که الان می بینید . پس اگه منصفانه قضاوت کنید متوجه میشید که با این وضعیت به این نقطه که رسیدیم کلی جای شکر از خدا رو داره چون با تلاش خودمون نبوده و فقط لطف او بوده و بس .

حسن

سلام بالاخره بعد از مدت ها یک نقد خوب خواندیم. نمی دانم چرا عادت کرده ایم اگر می خواهیم نقد کنیم یا باید خوب خوب طرف را جلوه بدهیم یا بد بد. دیگر داشت کلا حالم از تمام نقدهای بی سر و ته که یک نفر را خدا می کند و از آن طرف یک نفر را به سخره می گیرند حالم به هم می خورد. از مطلب خوبتان ممنون. خیلی استفاده کردیم.

خاله ریزه

سرود کشور ما ای ایران هست نه این چیزی که اینا میزارن مسلما" هر کسی که خودشو ایرانی واقعی بدونه با این سرود فعلی هیچ عکس العملی نشون نمیده راجع به حقوق بقیه کشورها هم که گفتین درسته که اونا 30 تا 40 درصد حقوقشونو مالیات میدن اما چون درآمدشون مناسب با دخل و خرجشونه هیچ موقع به مشکل بر نمیخورن حتی پس انداز هم میکنن حالا اگه اینا هم حاضرن مثل بقیه کشورها عمل کنن ما حاضریم [چشمک] هر چند که باید تو خواب ببینیم [نیشخند]

ژورنالیست

آقای کوشنده : بحث من روابط بین الملل نبود، بحث نوع تعامل مردم با دولت بود. دولت هم منظورم دولت فعلی نیست، در واقع استعاره ای از کل کشور است که ما همیشه با عنوان دولت از آن یاد می کنیم... و دیگر اینکه یک متخصص می تواند برای سود خود و سودرسانی به جامعه کار کند نه جلب رضایت دولت صندوقک : با شما کاملا موافقم ! مگر بدنه این دولت به جز ما و آشنایان و اقوام و ... ماست ؟

ژورنالیست

خاله ریزه : ای ایران در هیچ مقطع تاریخی سرود ملی ایران نبوده، بهتر است قدری سنجیده تر نگاه کنیم. هزینه ها در ایران نسبت به دیگر کشورها خیلی بالاتر نیست، درآمد ما نسبت به دیگران پائین تر است، که آن هم عرض کردم شما اگر متخصص باشید و خودتان کاری راه بیاندازید کسی جلوی درآمد و پس انداز کردن شما را نگرفته ! خیلی متخصص ها هم در همین بخش خصوصی و دولتی حقوق های بالا دریافت می کنند

مرجان

اصولا ما همیشه می خواهیم از همه طلبکار باشیم، نه انصاف داریم برای قضاوت، نه اراده ای برای تلاش بیشتر ! اینها همه متیجه نگاه کوته فکرانه ماست. الان توی اروپا همونهائی که میتونستند پس انداز کنند به نون شب محتاجند. اما از وقتشون دزدی نمیکنند. به خودشون و وجدانشون خیانت نمیکنند.

رضا

سلام.خیلی خوب بود! این روزها از این زاویه نگاه کردن و خود رو متهم دونستن هم جرات میخواد هم انصاف! که البته نظرات این پست موید وجود این انصاف هست... پایدار باشی

آهو خانم

متاسفانه این عادت ایرانی هاست . همیشه طلبکارن . از همه . می خوان که بدون هیچ زحمتی به همه چیز برسن

پریا

یک سری مسائل عمیق رو بسیار سطحی تحلیل کردید. صرف نظر از اینکه نتیجه ای می خوتستید بگیرید تا چه حد درست و منصفانه هست استدلالها و توجیحاتون خیلی ضعیف و کودمانست.