حکم زندگی

جبر و اختیار از موضوعاتی بوده که همیشه ذهن فیلسوف ها و بسیاری از آدم ها رو درگیر خودش کرده و از طرفی بحث ها و مسائل زیادی مطرح شده درباره اینکه چرا امکانات افراد به صورت پیش فرض توی زندگی به صورت یکسان نیست و هر کسی نوعی امکانات داره و این باعث می شه که از همه توی زندگی انتظار موفقیت نداشته باشیم ...

زندگی رو به خیلی چیزها تشبیه می کنن، و می شه به بازی حکم هم تشبیه کرد ... و جبر و اختیارش رو با این بازی مقایسه کرد. آیا در این بازی وقتی برگ ها تقسیم می شن همه چیز روشن می شه ؟ نه !

اول این بازی به نوعی از شانس سرچشمه می گیره، و بخت هر چیزی بود نصیب فرد می شه، درست مثل موقعیتی که به هر کدوم از ما توی زندگی های خودمون (خوب یا بد) بر اساس شرایط محیطی و ... نصیب شده. اما در وهله بعدی و مهمتر از همه، این نوع بازی کردنه که می تونه فرد برنده رو مشخص کنه، نه صرفا برگ هایی که در اختیار داره ... چه اینکه گفته شده هنر در این نیست که با دست خوب برنده بشی (یا دست خوب آوردن ملاک نیست) بلکه مهم اینه که دست بد رو بتونی خوب بازی کنی. همون طور که نوع تلاش ما در زندگی، می تونه کاری کنه که از بدترین شرایطی هم که در اطرافمون وجود داره، بهترین استفاده رو ببریم.

گاهی هم گفته می شه که یا باید دست خوب داشت، یا یار خوب. توی زندگی خیلی مواقع پیش میاد که شرایط اون طور که می خواستیم نیست، و شاید توان ما هم اونقدر نیست که از پس اون بر بیایم، اینجا مهمه که دوستان، مشاوران و همراهانی داشته باشیم که بهمون کمک کنن نبازیم ... و بعضی وقت ها هم این نقش رو ما باید برای اون ها ایفا کنیم.

هر چند مهمترین امید فرد به بزرگترین قدرت دنیاست و همیشه از اون باید همه چیز رو بخواد، اما نباید در زندگی نا امید بود و از حمایت دیگران هم بی بهره.

و یک چیزی رو هم باید به یاد داشته باشیم ... بازی های زیادی بودن که شش صفر پیش رفتن و برگ برگشته و هفت شش تموم شده ! مهم اینه که امید خودمون رو از دست ندیم، تلاش کنیم، و از خدا بخوایم که برگ های بهتری رو توی نوبت های بعدی برای ما فراهم کنه، چون زندگی هم به یک دست بازی محدود نمی شه که اگه یه جایی رو باختیم، نا امید بشیم ... زندگی حتی بیش از هفت دسته و برای بردن همیشه وقت هست !

/ 4 نظر / 7 بازدید
الهه

خیلی خوبه که آدم با دست بد خوب بازی کنه ولی باید قبول کرد با دست خوب خوب بازی کردن شانسش بیشتره و آسونتر هم هست! نوبت بدی توی بازی زندگی یعنی چی؟ مگه ما یک بار بیشتر زندگی میکنیم؟[سوال]

شازده شرقی(کمیل عباس زاده)

سلام خوشحالم که بالاخره تونستم از وبلاگت دیدن کنم تا دیدار و نظرات بعدی[چشمک]