یادداشت اول

به نام او که هستی نام از او یافت

یازده سال پیش نوشتن را آغاز کردم (البته قطعا مانند اکثریت مردم از سن شش سالگی قادر به نوشتن شدم! منظور از این نوشتن نگارش بود!) خردادماه 76 بود و به مناسبت تولدم شروع به نوشتن خاطرات و یادداشت ها کردم ...

داستان ژورنالیست شدن !

... و یک ماه بعد از آن، شبی از شب ها، تا صبح بیدار ماندم و یک نشریه هشت صفحه ای در قطع A5 آماده کردم ... اینکه آن شب چه شد و چرا اینگونه کردم و ... را امروز هم نمی دانم !

به هر حال آن نشریه آذرماه همان سال به چاپ رسید و شماره دوم آن هم اسفند همان سال چاپ شد ... سال دوم راهنمایی بودم .... و سال اول دانشگاه هم آخرین نشریه داخلی را چاپ کردم ، چه اینکه به این نتیجه رسیده بودیم که سطح کار فراتر از کار دانشجویی است و دیگر به کار حرفه ای تنه می زند !

از سال 77 همکاری با نشریات را آغاز کردم، اما خوب آن سال ها قسمت این بود که قدم به هر نشریه ای که می نهادیم مهر توقیف بر تارکش نقش می بست ! هفته نامه خانه (خانه روزنامه نگاران جوان)، روزنامه زن، هفته نامه ایران جوان، و هفته نامه گل آقا (که آخری خود تعطیل شد نه توقیف) ... و چند جای کم و بیش دیگر و پارسال هم مدتی روزنامه ابتکار.

چشم انتظار روزی هستم که با خاطری آسوده تر و توانی بیشتر، نشریه ای سراسری چاپ کنم ... شاید سه چهار سال دیگر.

نوشته های روزانه

می گفتم ! از سال 76 شروع به نوشتن یادداشت های روزانه در قالب دفتر خاطرات کردم و سال 78 اوج آن بود، چه اینکه هم زمان در چند دفتر! و روزانه در حدود بیست صفحه می نوشتم.

"دفتر خاطرات" که برای نوشته های روزانه بود، "چرندیات" که برای نوشته های طنز بود، از همه چیز که مقالات و یادداشت های کوتاهی بود که می نوشتم، من و خودم که حرف های تنهایی بود و شاید یکی دو دفتر دیگر ... این نوشتن ها تا سال 80 ادامه داشت تا آنکه اینترنت به صحنه روزگارم آمد !

وبلاگ نویسی

البته هیچ دلیلی نداشت که به خاطر گفتن و نوشتن حرف ها در اینترنت، نوشتن مکتوب را کنار گذارم، اما شد ! و چند باری هم طی سال های متوالی اقدام به دوباره نوشتن در دفتر خاطرات کردم، اما دیگر نشد !

وبلاگ اولی که داشتم با عنوان روزنامه نگار اینترنت در سایت بلاگر دات کام، به انعکاس دیدگاه ها و مقالات اجتماعی و اندکی سیاسی که داشتم می پرداخت، و از اسفند 80 تا تیرماه 81 فعال بود ... خرداد 81 و یکی دو روز پس از راه اندازی پرشین بلاگ، وبلاگی با همان نام روزنامه نگار اینترنت ایجاد کردم، اما به دلایل مختلف وقفه ای چهارساله افتاد و از سال 85 دوباره نوشتن را آغاز کردم ... که البته یادداشت های خودم در آن حجم کمی از مطالب را تشکیل می داد و بیشتر نقل از دیگران بود (و هست!)

... ادامه راه

می گفتم! وقفه ای چند ساله (هفت ساله) در نوشتن یادداشت های روزانه به دلیل حضور اینترنت پیش آمد و نتوانستم دیگر به صورت مکتوب آن را احیا کنم، و امروز بالاخره تصمیم گرفتم که در همین وبلاگ این کار را انجام دهم !

پی نوشت : به هر حال هر کسی در اینترنت نام مستعاری دارد، نام مستعار و ایمیل اول من آن زمان که هنوز اینترنت نبود و اینترانت بود، ام آر اس اچ (مخفف اسم و فامیلم) بود، که یکی از دوستان پیشنهاد کرد با توجه به سابقه کار روزنامه نگاری، نام ژورنالیست را انتخاب کنم. از آن روز و طی این هفت سال، به امور مختلفی شاغل شدم و بعضا تخصصی هم پیدا کردم، اما به احترام قلم و علاقه ای که به حرفه روزنامه نگاری دارم، همچنان وفادار به این نامم ...

 

/ 0 نظر / 5 بازدید