جایی که فرهنگ معکوس می شود !

اصولا یکی از مهمترین ویژگی های فرهنگ ما (به عنوان فرهنگ ایرانی) متاسفانه انجام کارها در آخرین دقایق ممکن است !

همیشه در آخرین دقایق ممکن ثبت نام دانشگاه را انجام می دهیم،

       ... در آخرین روز امتحان فردا را می خوانیم،

       ... در آخرین لحظه (و همیشه اندکی دیرتر!) به سر قرار می رسیم،

       ... در آخرین ثانیه ها به قطار (یا هواپیما یا موارد مشابه) می رسیم

و خوب این آخرین ها را حتما خودتان بهتر بلدید ! اما یک جا فرهنگ ما معکوس می شود ! و به جای آنکه در آخرین روزها پی آن باشیم، از آخرین هفته ها شروع می کنیم !

بله ! به استقبال نوروز رفتن و خرید عید و ... ! البته خانم ها تا حدی برای خریدهای عروسی و نظایر آن نیز ظاهرا این پیشگامی را حفظ می کنند که چون عمومیت ندارد به آن نمی پردازیم.

این روزها خیابان ها شلوغ تر شده اند ... حساب ها در حال بسته شدن هستند ... تنبلی و اشتیاق تعطیلات به سراغ خیلی ها آمده (این چهار روز تعطیلی پیاپی هم زمینه ساز شد!) و خلاصه این روزهای اول تا آخر اسفند همانند روزهای نیمه دوم فروردین هم به نوعی پرت (Pert) به حساب می آید و از نظر کارایی نادیده گرفته می شود !

راستی نمی دانم چرا این فرهنگ معکوس درباره انتخابات زیاد جواب نمی دهد و هر چه می خواهیم از الان با شدت هر چه بیشتر شروع کنیم باز هم عده ای از دوستا بنا به همان اعتقاد به فرهنگ اصیل! می گویند : حالا کو تا خرداد ماه !!

اما خوب اگر کمی قیاس کنید، همان طور که خرید شب عید و خانه تکانی کار یک روز نیست، انتخابات هم کار یک روز و یک هفته نیست و باید به صورت عمیق و ریشه ای در مورد آن کار کرد !

 

/ 0 نظر / 73 بازدید