روزنوشت های ژورنالیست

یادداشت های روزانه درباره مسائل مدیریتی، اجتماعی، فرهنگی و ...

یلدا در سوگ
ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸۸  

امشب شب یلداست ... بلندترین شب سال و آئینی به جا مانده از ایران باستان.

شب یلدا را بیشتر به جشن و شادی و سرور به یاد می آوریم و برای ما، که این روزها سوگوار شده ایم،‌ شاید امسال چندان معنایی نداشته باشد.

اگرچه سوگواری نه تنها مربوط به فوت آیت الله، که مربوط به محرم هم نیز هست و مربوط به ماه های اخیر نیز می باشد.


کلمات کلیدی: یادداشت روزانه ،فرهنگ
 
او رفت و ما ماندیم
ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸  

هنوز چشمان کاملا باز نشده بود که دو اس ام اس پیاپی از دو نفر از دوستان رسید :

آیت الله منتظری درگذشتپیکر آیت الله منتظری

همچون دیگر دفعات و همچون دیگر موضوعات، در این باره نیز نمی توان نوشت. تسلیت می گویم، اما سکوت نیز جایز نیست، آنجا که هتاکان همچنان به بی ادبی خود ادامه می دهند.

فارس نیوز در خبر خود از ایشان با عنوان حسینعلی منتظری نام برده، نه آیت الله و نه حتی آقای ... . ایرنا نیز در خبر اولی که بر روی خروجی خود منتشر کرده بود همین رویه را پیش گرفت اما در خبر بعدی خود قدری مودبانه تر عمل کرد.

صدا و سیما در خبر ساعت 13 شبکه خبر، تصویر وی را نشان داد، اما در بخش خبری ساعت 14 شبکه اول، تنها به ذکر خبر و پخش مصاحبه با پزشک معالج ایشان پرداخت که به صورت کامل به علت مرگ ایشان پرداخته بودند. خبر ساعت 14 شبکه اول بر خلاف رویه معمول خود، در هنگام پرداختن به این خبر هیچ تصویری نشان نداد.

نمی دانم آنها از این رفتار خود انتظار چه نتیجه ای دارند ؟ گمان کرده اند هتک حرمت مرجع تقلیدی که هنوز یک روز از درگذشت ایشان نگذشته سبب مباهاتشان خواهد بود؟

گویی نشنیده اند که :

بزرگش نخوانند اهل خرد ... که نام بزرگان به زشتی برد

او رفت و آسوده شد و ما مانده ایم با این جماعت عجیب و غریب و هتاک.

در همین رابطه :

پیام تسلیت سیدمحمدخاتمی

 

از سوی دیگر دیروز معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد به چهار روزنامه اخطار کتبی داده که چرا راهپیمایی روز جمعه مردم را پوشش خبری نداده اند ؟ ... دیده و شنیده ایم که به روزنامه ای به خاطر درج مطلبی تذکر دهند، اما اینکه به خاطر عدم درج خبری به روزنامه ها اخطار دهند، این دیگر نوبر است !


کلمات کلیدی: اخلاق ،احترام
 
زندگی نامه امام حسین
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸۸  

امام حسین (ع) فرزند امیرالمومنین علی (ع) و فاطمه دختر پیامبر اسلام و امام سوم شیعیان است. وی در روز ۳ شعبان سال ۴ هجری قمری زاده شده و در ۱۰ محرم ۶۱ در کربلا به شهادت رسید.
از ایشان با القابی همچون «اباعبدالله»، «ثارالله» و «سیدالشهدا» یاد می‌شود.
امام سجاد (ع)، امام چهارم شیعیان فرزند ایشان بوده و بنا بر روایتی حاصل ازدواج امام حسین (ع) با شهربانو، دختر یزدگرد سوم ساسانی می‌باشد.
امام حسین (ع) هنگام زمام‌داری امیرالمومنین ایشان را در جنگ‌های جمل و صفین و نهروان همراهی کرده بودند.
در سال ۵۰ هجری وقتی که امام حسن (ع) را به شهادت رساندند، معاویه حدود ۱۰ سال به عنوان حاکم باقی بود. پس از مرگ معاویه در سال ۶۰ هجری پسرش یزید به جانشینی او رسید. امام حسین (ع) از همان ابتدا بیعت با یزید را نپذیرفت. یزید نامه‌ای به حاکم مدینه نوشت و به او دستور داد که از امام حسین برای یزید بیعت بگیرد و اگر حاضر نشد او را به قتل برساند. امام که حاضر به بیعت کردن با یزید نبود با خانواده خود برای حج از مدینه به مکه رفت.
در این هنگام عده‌ای از مردم کوفه که از مرگ معاویه با خبر شده بودند نامه‌هایی برای ایشان نوشتند و از او خواستند تا به عراق و کوفه بیاید. امام حسین (ع) نیز که مسلم بن عقیل را به کوفه فرستاده بود، خود مراسم حج تمتع را به عمره تبدیل کرد و بطرف کوفه حرکت نمود. ابتدا شماری از مردم کوفه با مسلم بن عقیل همراه شدند؛ اما با ورود عبیداللّه پسر زیاد که از طرف یزید به حکومت کوفه گمارده شده بود و خبر آورده بود که حسین بن علی مراسم حج را نیمه کاره گذاشته و شریح قاضی فتوای قتل او را داده است و مردم کوفه را تهدید کرده بود مسلم را ترک کنند تا بلکه حسین را از ترک حج و آمدن به کوفه منصرف کرده و مانع بیعت مردم کوفه با وی شوند، مردم کوفه بیعت خود را از حسین بن علی پس گرفتند و به روی او شمشیر کشیدند.


کلمات کلیدی: امام حسین
 
تبهکاری در محیط اینترنت با سو استفاده از ارزش ها
ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آذر ۱۳۸۸  

امروز خبری دیدم که بدون شک سبب ناراحتی هر انسان آزاده، هر ایرانی، و هر مسلمانی می شود :

ارتش سایبر ایرانیان تویتر را هک کرد

بله. سایت تویتر را هک کرده اند و پرچم یاحسین هم روی صفحه هک قرار داده اند.

در این رابطه لازم می دانم چند نکته را بگویم :

1 - عده ای تبهکار حق ندارند نام ارتش ایرانیان را برای خود برگزینند. در اینکه در تمام دنیا (و حتی ایران) افراد هکر (که اقدام به مسدود کردن سایت های اینترنتی می کنند) مجرم و تبهکار شناخته می شوند ابهامی وجود ندارد.

2 - سایت تویتر بر خلاف آنچه این ابلهان فکر کرده اند یک خط هم تولید محتوا انجام نداده و تنها به انتقال پیام ها میان کاربران می پردازد، مانند مسنجرها و امثال آن. قصد این افراد ایجاد جو نفرت علیه ایران و کاربران ایرانی بوده، چرا که اگر می خواستند اقتدار سایبری خود را نشان دهند می توانستند سایت هایی را که علیه ایران تولید محتوا  انجام می دهند هک کنند، نه چنین سایت عمومی را !
از سوی دیگر اگر تخصص و دانشی داشتند چنین سایتی را ایجاد می کردند، نه اینکه به جای سازندگی تنها به تخریب بپردازند.

3 - استفاده از نام ایرانیان و پرچم امام حسین، سبب بدنام کردن ایران، اسلام و امام حسین (ع) به خصوص در این ایام می شود. امیدوارم مسئولان ذیربط به جای تشویق این افراد، ضمن شناسایی برخورد لازم با آن ها را به عمل آورند تا دیگر کسی  جرات نکند اینچنین از نمادهای دینی و اعتقادی مردم برای اعمال کثیف خود استفاده کند.

و لعنت الله علی قوم الظالمین، من الاولین الی الاخرین


کلمات کلیدی: امام حسین ،اخلاق ،فرهنگ
 
وصیت نامه امام حسین
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸۸  

« بسم الله الرحمن الرحیم ...؛
این وصیت حسین‌بی‌علی است به برادرش محمد حنفیه. گواهی می‌دهد به توحید و یگانگی خداوند و این که برای خدا شریکی نیست و محمد (ص) بنده و فرستاده اوست و آئین حق ( اسلام ) را از سوی خدا ( برای جهانیان ) آورده است و شهادت می‌دهد که بهشت و دوزخ حق است و روز جزا بدون شک به وقوع خواهد پیوست و خداوند همه انسان‌ها را در چنین روزی زنده خواهد نمود. »
« من نه از روی خودخواهی و یا برای خوشگذرانی و نه برای فساد و ستمگری از شهر خود بیرون آمدم؛ بلکه هدف من از این سفر، امر به معروف و نهی از منکر و خواسته‌ام از این حرکت، اصلاح مفاسد امت و احیای سنت و قانون جدّم، رسول خدا (ص) و راه و رسم پدرم، علی‌بن‌ابیطالب (ع) است. پس هر کس این حقیقت را از من بپذیرد ( و از من پیروی کند ) راه خدا را پذیرفته است و هر کس رد کند ( و از من پیروی نکند ) من با صبر و استقامت ( راه خود را ) را در پیش خواهم گرفت تا خداوند در میان من و بنی‌امیه حکم کند که او بهترین حاکم است.
و برادر ! این است وصیت من به تو و توفیق از طرف خداست. بر او توکل می‌کنم و برگشتم به سوی اوست. »

* * *

امشب اولین شب از ماه محرم است، ماهی که بیش از هر چیزی ما را به یاد قیام امام حسین می اندازد ... اما افسوس که آنچه از این قیام به ما گفته می شود، تنها گریه و زاری است نه اصل پیام.

سعی خواهم کرد تا آنجا که می توانم، طی روزهای آینده مطالبی در این رابطه نقل کنم.


کلمات کلیدی: وصیت نامه ،امام حسین
 
واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند
ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸۸  

امروز برای اولین بار بر سر یکی از کلاس هایم حاضر شدم ! ظاهرا قرار بود این کلاس شش جلسه تشکیل شود و این جلسه آخر آن باشد که دو جلسه آن تشکیل نشده بود و این جلسه چهارم و آخر محسوب می شد.

مبحث کلاس در مورد مشکلات سیستم مدیریتی جامعه و آسیب های آن بود و استاد مرتب دم از آن می زد که باید این مسائل را حل کنیم و من هم در آن میان حضوری فعال در اظهار نظر و ارائه کیس و ... داشتم.

در پایان کلاس از استاد درخواست کردم در لیست کلاسی نام مرا اضافه کند.
گفت برای چه بنویسم ؟ به نظر من که نمی توانی درس را پاس کنی ! برو حذف کن !! چون من ده نمره کلاسی تعیین کرده بودم و تو هم که حضور نداشتی !
گفتم تکالیفی که بچه ها طی این جلسات انجام داده اند یکجا تحویل می دهم .
گفت نه ! مهم حضور بر سر کلاس بوده ! اگر از ده نمره پایانی ده گرفتی که بعید می دانم بگیری! که دو نمره می دهم که بشوی 12 و درس را پاس کنی، اگر نه که می افتی ! ... و خود نیز اضافه کرد : در این دانشگاه من تنها استادی هستم که مصر به حضور و غیاب و حضور دانشجو بر سر کلاسم.

برایم جالب بود که استادی که خود دم از قانونمندار بودن می زند، اینگونه آئین نامه تحصیلات تکمیلی دانشگاه را زیر پا می گذارد.

ماده 8 : تدریس در دانشگاه به روش حضوری انجام نمی پذیرد و انتقال مطالب و مفاهیم علمی با توجه به نظام آموزشی باز و از راه دور و امکانات دانشگاه از طریق در اختیار قراردادن مواد آموزشی و تشکیل جلسه های رفع اشکال گروهی و رفع اشکال فردی، آزمایشگاهی، کارگاهی و یا میدانی صورت می گیرد.

ماده 17 : حضور دانشجو در جلسه های رفع اشکال گروهی یا جلسه های رفع اشکال فردی درس های نظری الزامی نیست.

ماده 26، تبصره 1 : برای درس های نظری، نمره تکالیف، سمینارها، نمره آزمون میان ترم و هر گونه فعالیت دیگری که برای هر درس به تائید گروه آموزشی مربوط رسیده باشد، حداکثر بیست و پنج درصد (25%) نمره نهایی درس را در بر می گیرد.

ماده 26، تبصره 3 : در درس های نظری که در آن ها برای دانشجو نمره تکالیف و سمینارها منظور نشود، یا نمره وی کمتر از نمره پایان ترم باشد، نمره پایان ترم، نمره نهایی دانشجو برای آن درس محسوب می شود.

و اگر بخواهم به صورت خلاصه بگویم، مانند روالی که بر سر سایر درس هایی که تا کنون گذرانده ام داشته ام، منبع مورد نظر را تهیه کرده ام و خود خوانده ام و بر سر کلاس هم نرفته ام و نمره ای که از 14 گرفته ام در ده / هفتم ضرب شده و نمره پایان ترم مرا تشکیل داده است و اگر سر کلاس می رفتم، علاوه بر رفع اشکال، شانس آن را داشتم که 6 نمره کامل پایان ترم را بگیرم.

حال باید به این استاد مدعی قانونمداری اما قانون شکن بگویم :

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند
چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

مشکلی دارم ز دانشمند مجلس باز پرس
توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند ؟


 
داستان ناتمام جشنواره وبلاگ نویسی سلامت
ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸۸  

علیرغم گذشت بیش از یک ماه از اختتامیه جشنواره وبلاگ نویسی سلامت، اختتامیه ای که خاطره خوشی بر جای نگذاشت، همچنان برگزیدگانی که در اختتامیه برای دریافت جوایزشان تماس می گیرند و مراجعه می کنند و ایمیل می زنند ...

متاسفانه فرهنگسرای سلامت عملکرد بسیار ضعیف و نامناسبی را در این زمینه داشت و از آبروی ما نیز مایه گذاشت. واقعا متاسفم برای آن ها و آه برگزیدگانی که به جوایز و الواح خود را دریافت نکردند به آن ها حواله می کنم !


کلمات کلیدی: جشنواره سلامت
 
راه کدام است ؟
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ آذر ۱۳۸۸  

در پست قبلی نوشته بودم همیشه راهی برای برون رفت از وضعیت موجود هست و دوستان در بخش نظرات از راه پرسیده بودند.

نمی دانم راه دقیق کدام است، اما خوب می دانم که آنگاه که خود نمی دانیم باید دقیقا چه کنیم، اگر از او بخواهیم، راه جلوی پای ما قرار می گیرد، نشان داده می شود ... و اگر دقت کنیم، می بینیم.

خدایا ! ما را به خود وامگذار !


کلمات کلیدی: زندگی
 
نه ... من هرگز نمی نالم
ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸۸  

نه ... من هرگز نمی نالم

نالیدن بس است !‌

همیشه راه دیگری وجود دارد.

همیشه راهی برای برون رفت از این وضعیت وجود دارد.

همیشه جایگزینی برای امیدواری بیشتر به زندگی هست.

آری ! نومیدی هرگز !


کلمات کلیدی: یادداشت روزانه
 
زین آتش نهفته که در سینه من است
ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آذر ۱۳۸۸  

این روزها عجیب دچار نگفتن شده ام ... از نگفتن درباره مسائلی که این ماه ها پیش آمده تا نگفتن درباره زندگی و حتی نگفتن ها درباره مسائل کاری ... که به قول دکتر شریعتی، حرف هاییست برای نگفتن.

و این نگفته ها، همچون آتشی هستند زیر خاکستر، آتشی که در سینه نهفته اند و به قول خواجه حافظ شیرازی :

زین آتش نهفته که در سینه من است ... خورشید شعله ایست، که در آسمان گرفت

 


کلمات کلیدی: تنهایی
 
نگاهی به فیلم کتاب قانون
ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ آذر ۱۳۸۸  

فیلم سینمایی کتاب قانون ساخته مازیار میری که پس از توقیف دو ساله به علت مخالفت جعفری جلوه (معاونت وقت سینمایی وزارت ارشاد) و صفار هرندی (وزیر وقت ارشاد) مجوز اکران را دریافت کرد (منبع). اما نکته جالب آنکه وزیر فعلی نیز معتقد است فیلم نباید مجوز اکران خارجی را دریافت کند ! (منبع) فیلم سینمایی کتاب قانون

بنا به گفته کارگردان ابتدا قرار بر آن بوده تا فیلم در روسیه (مسکو) اتفاق بیفتد اما به لبنان تغییر  مسیر پیدا کرد. نقش اصلی بازی در فیلم به عهده پرویز پرستویی (در نقش رحمان توانا) و دارین حمسه بازیگر لبنانی فرانسوی فیلم (در نقش ژان خمسه) می باشد. نکته جالب در این فیلم آن است که با اینکه به جز پرستویی (و ویشکا آسایش در یک قسمت فیلم به عنوان پزشک زنان) هیچ بازیگر شناخته شده دیگری در فیلم حضور ندارد، اما پرستویی به خوبی بار بازیگری فیلم را بر دوش گرفته است.

موضوع فیلم برخورد یک تازه مسلمان شده با افرادی است که ادعای مسلمانی دارند و همچنان که پیش می رویم می بینیم که او به "کتاب قانون" ما آشنایی بیشتری دارد تا افرادی که ادعایش را دارند، اگرچه در بعضی سکانس ها شاهد آن هستیم که افراد نه تنها به کتاب قانون آشنایی دارند بلکه احادیث و روایات دیگری هم درباره آنچه وی نقل می کند می دانند، اما بدان عمل نمی کنند و آنکس که عمل می کند و دیگران را به عمل می خواند مورد اتهام قرار می گیرد (به قول دکتر شریعتی بیماری شده است که از فرط عمومیت، هر که از آن سالم مانده بیمار می نماید!)

در واقع یکی از اهداف اصلی این فیلم نقد بعضی رفتار و فرهنگی و آدابی است که به صورت نادرست در جامعه رایج شده است.

نکته جالب نقدی است که فرزند وزیر ارشاد پیشین با عنوان "درباره کتاب قانون" نوشته. وی در ابتدای نقد منصفانه! خود با عنوان این مطلب که "این فیلم حتی ارزش توقیف شدن را هم نداشت" سعی داشته تا انتقادهایی را که این فیلم به بدنه سنتی جامعه و بعضی رفتارهای ناپسند (از رفتار همکار توانا در اداره گرفته تا برخورد زنان خانه با عروسشان) رد کند و همه را اغراق آمیز و غیرواقعی جلوه دهد و از این رو فیلم را نوعی سیاه نمایی جامعه ایرانی بداند، در حالی که شما با دیدن این فیلم و نگاهی به اطراف خود به سادگی می توانید ببینید که آنچه فیلم نمایش داده بخشی از حقیقت جامعه است.

اکثر افرادی که نقد این فیلم را نوشته اند آن را نوعی سیاه نمایی دانسته اند و به سخره گرفتن اعتقادات مذهبی، در صورتی که به اعتقاد من فیلم آینه ای بود برای نشان دادن رفتار و فرهنگ ما، و همچنین یاد آوری این نکته مهم که بسیاری از ما یا از کتاب قانون خود غافل شده ایم یا می دانیم و به کار نمی گیریم.

آینه چون نقش تو بنمود راست / خود شکن کاینه شکستن خطاست !

در همین رابطه :

کتاب قانون و اصلاح رفتاری (علی مطهری)
کتاب قانون از نگاهی دیگر
قانون جدید خنده (نگاهی گذرا بر کتاب قانون)
کتاب قانون (بر ساحل سلامت)
کتاب قانون سری به فطرت ما می زند


آنونس فیلم :

> نسخه معمولی
> نسخه موبایلی


کلمات کلیدی: نقد فیلم ،دین ،فرهنگ ،اخلاق
 
وصیت نامه
ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸۸  

(باز هم شب جمعه شد و ایامی که ما را یاد اموات می اندازد و مرا به یاد نگارش وصیت نامه!)

از استادم شنیدم که می گفت هر وقت برای رفتگان فاتحه ای می خوانید یا خیراتی می کنید، به آن ها در جهان برزخ حیاتی دوباره می دهید و سبب شادی آن ها می شوید.

آن ها که دستشان از دنیا کوتاه است و چشم امیدشان به شما ساکنان دنیاست. بخل نکنید و به یاد آن ها باشید، اگر بر سر مزارشان نمی روید بر لب و در دل فاتحه ای برایشان بخوانید و گاه برایشان خیراتی کنید. جای دوری نمی رود.

از یاد نبرید که شما نیز، دیر یا زود، روزی به جمع آن ها خواهید پیوست.

 رحم الله من یقرأ فاتحه مع الصلوات


کلمات کلیدی: وصیت نامه
 
با سرماخوردگی خود چه کنیم ؟
ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸  

این روزها بسیاری دچار سرماخوردگی خفیف تا شدید می شوند و خواهند شد ! به یاد داشته باشید آب و هوای سرد باعث بروز سرماخوردگی نمی شود، بلکه حضور افراد در مکان های بسته و در مجاورت یکدیگر، باعث تسهیل سرایت ویروس سرماخوردگی می شود. همچنین کاهش رطوبت هوا در این فصل نیز عامل دوم محسوب شده و البته کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری ها.

اصولا بهترین کار بعد از دچار شدن به بیماری، مراجعه به پزشک است، اما اگر به هر دلیل به پزشک مراجعه نمی کنید، نگاهی به راهکارهای زیر بیاندازید و آن ها را انجام دهید تا از پیشرفت بیماری شما جلوگیری شود و تا حد امکان درمان گردد :

محیط و استراحت

محیط گرم و مرطوب باعث بهبود درمان شما می شود. همچنین هر چه بیشتر استراحت کنید بدن شما بیشتر می تواند قدرت خود را بر درمان بیماری متمرکز کند !

آب و مایعات !

برای حفظ تعادل آبی و تسهیل جریان ترشحات بدن، لازم است تا مقادیر زیادی آب و مایعات نوش جان بفرمائید. سوپ ! سوپ علاوه بر اینکه غذای لذیذی می باشد، مایع است و گرم است و مقوی !

برای آبریزش بینی

قرص سرماخوردگی یا Adult cold از جمله داروهای در دسترس و موثر در کاهش آبریزش بینی می باشد. همچنین شستشوی بینی با محلول آب نمک سبب مقابله با ویروس های مجاری تنفسی بینی می شود.
بخور اکالیپتوس هم علائم گرفتگی بینی را از بین می برد.

برای درد و چرک گلو

غرغره کردن آب نمک سبب کاهش درد و چرک گلو می شود. همچنین می توانید مقداری عسل را در آب گرم (نه آب جوش) حل کنید و قدری آب لیمو به آن اضافه کنید و بنوشید و اثر درمانی آن را در کاهش مشکلات مربوط به گلو مشاهده کنید !

ویتامین C

اگرچه مصرف ویتامین C به صورت دارویی شاید راحت تر و جذاب تر به نظر برسد! اما به یاد داشته باشید دریافت طبیعی این ویتامین از طریق مرکبات بسیار بهتر و موثرتر خواهد بود.

 

شلغم و پیاز هم برای درمان سرماخوردگی مفید هستند.


کلمات کلیدی: زندگی
 
برنامه شب یلدا و سالن !
ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ آذر ۱۳۸۸  

اصولا در برگزاری برنامه ها و مراسم، همیشه یکی از مشکلات سالن بوده است ... که یا سالن هست و بودجه نیست،‌ یا بودجه هست و سالن نیست،‌ یا سالن هست و امکانات نیست و بالاخره کم پیش می آید که بدون هیچ دردسری سالن خوبی مهیا شود.

البته اصولا شرکت کنندگان و میهمانان برنامه متوجه مسائل پشت پرده نمی شوند. به هر حال امسال هم برای برگزاری مراسم شب یلدا به مشکلی عجیب برخوردیم و این مشکل آن است که رئیس دانشکده مدیریت با اجاره سالن برای برگزاری مراسم به بهانه ای نامعلوم مخالفت کرده است و حتی حاضر به صحبت حضوری درباره دلیل مخالفت خود نشده است.

در شرایطی که تنها چند روز تا برگزاری مراسم مانده، باید فکری کنیم، یا سالنی جایگزین با امکاناتی کمتر یا لغو کردن کل مراسم،‌ به خاطر تصمیم یکباره رئیس دانشکده مدیریت !

 


 
به مناسبت 16 آذر
ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ آذر ۱۳۸۸  

1 )
به گواه تاریخ، در 16 آذر سال 1332، عده ای از نیروهای رژیم وقت در پاسخ به اعتراضات دانشجویی به داخل دانشگاه تهران ریخته و به روی دانشجویان رگبار بستند که باعث شهادت 3 تن از دانشجویان دانشکده فنی شدند.

2 )
بعد از فاجعه 18 تیر 78، مقرر شد نیروهای نظامی و انتظامی به هیچ عنوان حق ورود به صحن دانشگاه ها را نداشته و مسئولیت حفاظت از حریم دانشگاه به عهده حراست دانشگاه ها و انتظامات آن ها گذاشته شود.

3 )
دیروز در سایت تابناک گزارشی خواندم پیرامون اینکه از شصت نفر از رهگذران خیابان 16 آذر پرسیده شده آیا می دانید مناسبت نامگذاری این خیابان چیست ؟ و اکثریت قریب به اتفاق اظهار بی اطلاعی کرده یا اطلاعات اشتباهی داشته اند.
بنا به گفته منابع خبری، امروز دور تا دور دانشگاه تهران در محاصره نیروهای انتظامی بود و تمامی فروشگاه های اطراف دانشگاه تهران تا شعاع چند صد متری تعطیل شده بودند و حضور پر رنگ نیروهای انتظامی از سویی و اختلال در رفت و آمد محور خیابان انقلاب که یکی از اصلی ترین محورهای غرب به شرق تهران محسوب می شود از سوی دیگر، سبب شد تا هر رهگذر مطلع و غیرمطلعی خبردار شود امروز مناسبتی بوده است !

گمان می کنم اگر بار دیگر از رهگذران خیابان 16 آذر این سوال پرسیده شود، این بار جمعیت بیشتری بدانند مناسبت آن چیست !


کلمات کلیدی: یادداشت روزانه
 
درباره الی ...
ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸  

جز سال های اندکی که اهل سینما رفتن بودم، همیشه در باب دیدن فیلم های روز از جامعه اندکی عقب تر به سر برده ام ! حتی اینکه فیلم هایی همچون دوئل و اخراجی های ٢ را که تقریبا همه دیده اند من هنوز ندیده ام و از این رو تعجبی ندارد که اکنون که چند ماهی از پایان اکران درباره الی گذشته و به تازگی سی دی آن روانه بازار شده، من فرصت دیدنش را در یک روز تعطیل پیدا کنم و درباره اش بنویسم !

نگاهی کلی به "درباره الی ..."

پیش از پرداختن به نکات مثبت و منفی فیلم، لازم است تا نخست درباره زمان اکران آن بگویم. در شرایطی که قرار بود "درباره الی ..." عید نوروز امسال (88) پخش شود، اکران آن را به تعویق انداختند و مقارن شد با بعد از انتخابات و شرایطی که جامعه حوصله سینما رفتن و دیدن فیلم را نداشت. به هر حال درباره الی ... به فروشی که مدنظر سازندگان فیلم بود دست پیدا نکرد، اما شاید با روانه ساختن سی دی این فیلم به بازار، قدری به تعداد مخاطبان آن افزوده شود ... اگر باور کنیم ادعای شرکت تولید کننده این سی دی را که در پشت جلد آن نوشته : نوبت پخش : اول ، تیراژ : 2.000.000 نسخه !

http://persianv.com/photo/albums/eli/normal_cinemaema__6_.jpg

نقاط مثبت فیلم

درباره الی از نظر من فیلم خوش ساختی بود. بازیگران (حتی کودکانی که در فیلم بازی کرده اند یا به قولی از آن ها بازی گرفته شده) بسیار طبیعی در نقش خود ظاهر شدند. سکانس های مختلف فیلم (به خصوص در نیمه نخست) و اتفاقاتی که می افتد همه برای ما طبیعی هستند، چه اینکه ممکن است زندگی روزمره خیلی از ما باشد. به هر جهت، فیلم از نظر بازی بازیگران و کارگردانی قابل تحسین است.

نقاط منفی فیلم

اصل داستان فیلم دیر آغاز می شود. البته شاید مقصود کارگردان آن بوده که تماشاگر با فیلم ارتباط بیشتری برقرار کند و به یک باره درگیر ماجرای گم شدن الی نشود. از طرفی دیگر سکانس های با زمان طولانی بدون ارتباط مستقیم با داستان فیلم (مانند نمایش پانتومیم) نیز شائبه پر شدن فیلم را تقویت می کند.

ابهام در پایان ماجرا

الی که حتی نام وی مبهم است، پایانی مبهم نیز به دنبال خود دارد. اگرچه شاید عمده مخاطبان فیلم بدین تصور باشند که الی در دریا غرق شد، اما شواهد بسیاری حاکی از آن است که وی به تهران بازگشته یا به هر حال در جایی غیر از دریا گم شده است !
در حالی که تمام شواهد حاکی از آن است که وی راه خانه را پیش گرفته، تنها سند ما برای غرق شدن وی سکانسی است که نامزد او در سردخانه حاضر می شود و تصویری مبهم از او می بیند و حتی در ادامه حاضر نیست به خانواده او خبر مرگش را بدهد. اگر فرض را بر آن بگیریم که او نسبت به نامزد خود به دلیل خیانتش حس تنفری پیدا کرده، همراه بردن ساک باقی مانده از الی این فرضیه را رد خواهد کرد.

به هر جهت، همان طور که شخصیت الی در کل در هاله ای از ابهام به سر برده، و ما در طی فیلم نه می توانیم متوجه نام او بشویم و نه علت اختلافش با نامزدش، در پایان فیلم نیز نمی توانیم به یقین بگوییم که او در دریا غرق شده است.

در همین رابطه :

درباره الی (ویکی پدیا)
درباره الی، کشف زندگی رازهای طبقه متوسط

درباره الی، یک درام اجتماعی

ارزیابی منتقدان فرانسوی از فیلم درباره الی
یادداشتی بر درباره الی
وبلاگ فیلم درباره الی
چرا قضاوت درباره الی اینقدر مشکل است ؟
چه دریایی میان ماست


 
علی تنهاست
ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ آذر ۱۳۸۸  

"...از این دردناکتر ٬ اینکه علی در میان پیروان عاشقش نیز تنهاست!در میان امتش که همه عشق و احساس و همه فرهنگ و تاریخش را به علی سپرده است ٬ تنهاست.او را همچون یک قهرمان بزرگ ٬ یک معبود و یک الهه میپرستند ٬ اما نمی شناسندش و نمیدانند که کیست؟ دردش‏ چیست؟حرفش چیست؟رنجش چیست و سکوتش چراست؟

 این است که علی در اوج ستایشهایی که از او می شود مجهول مانده است.

(علی تنهاست - دکتر شریعتی)

...

فردا روزی است که در تقویم عید نامیده شده. فردا تعطیل است. فردا تلویزیون مثل سایر مناسبت هایی که عید نامیده می شوند و تعطیل هستند، چند فیلم سینمایی پخش می کند و یک سری نمایش تهوع آور که خدا را شکر سال هاست هرگز ندیده ام ! ... امشب نیز کوچه خیابان ها چراغانی شده اند،‌ شیرینی پخش می کنند و اس ام اس تبریک عید برای هم می فرستند ... اما کسی که محور همه این هاست، در این میان گم شده است!

در بهترین حالت، علی، این بزرگ تاریخ ما، تنها مورد ستایش قرار می گیرد و آنان که می خواهند شانه از بار مسئولیت خالی کنند می گویند او یک اسطوره بود و تا حد یک افسانه به پائین می کشند او را،‌ که رنج علی وار بودن را تحمل نکنند.

هنوز هم علی تنهاست ... هنوز هم او را نمی شناسیم ... و بدتر آنکه،‌ هنوز هم به نام او و به کام خود هر چه می خواهند می کنند.

لعنت الله علی قوم الظالمین، من الاولین الی الاخرین


کلمات کلیدی: دین ،دکتر شریعتی
 
12 آذر، روز جهانی معلولان
ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ آذر ۱۳۸۸  

(البته می بایست این پست را دیروز می نوشتم که بعد از ارسال پست دیشب یادم افتاد)

بعضی به صورت مادرزادی و بعضی بر اثر حوادث و جنگ یا بیماری دچار معلولیت می شوند که در هر حال هیچ تقصیری در این میان ندارند.

شاید عده معلولان به نسبت کل جمعیت درصد ناچیزی باشد، اما همان درصد ناچیز در مقایسه با جمعیت چند ده میلیونی کشور یا چند میلیاردی جهان رقم قابل توجهی از انسان ها خواهد بود و این یعنی لزوم توجه و دقت هر چه بیشتر به این افراد.

در این میان شاید ما نتوانیم کاری کنیم که آن ها سلامت آن ها باز گردد، اما حداقل می توانیم در جامعه امکاناتی فراهم کنیم که از معلولیت خود کمتر دچار رنج شده و بتوانند مانند سایر مردم زندگی کنند.

خوشبختانه در این میان شهرداری تهران گام های مثبتی برداشته. از آن جمله ایجاد یک لاین ویژه نابینایان در پیاده روهای جدید (مانند پیاده رو خیابان آزادی و انقلاب)، ایجاد گذرگاه برای معلولان حرکتی در ایستگاه های اتوبوس و پیاده روها، پخش صدای خاص در توقف گاه عابران پیاده در انتظار سبز شدن چراغ و کارهایی از این دست که همگی جای تقدیر دارند. همچنین در زمان ریاست دکتر وردی نژاد در موسسه مطبوعاتی ایران، روزنامه ایران سپید (مبتنی بر خط بریل) آغاز به کار کرد که انتشار آن همچنان ادامه دارد.

به امید آن روز که افراد هر چه کمتری دچار معلولیت شده و امکانات موجود در جامعه نیز پاسخگوی کامل نیازهای این افراد باشد.


کلمات کلیدی: زندگی
 
وصیت نامه
ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸۸  

... روزی نه چندان دور همه ما می رویم. افسوس که مرگ را از خود دورتر از آنچه باید می دانیم و خود و دیگران را جاودانه تر از آنچه هستیم.

مبادا بار خود را به واسطه آنچه  که از حق مردم در کیسه خود اندوخته ایم سنگین تر کنیم که سبک کردن آن امری است محال.

حق مردم تنها آن چیزی نیست که از حلقوم دیگران می دزدیم و حقشان را می خوریم، آنچه بیش از نیاز و احتیاج مان نصیب ما می شود، امانتدار آن هستیم، افسوس آنکه فراموش می کنیم و خود را صاحب آن می پنداریم.


کلمات کلیدی: وصیت نامه
 
خودمحورها !
ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۸  

خود محور یا خود مرکز گرا، به کسی می گویند که احساس می کند دنیا در خدمت اوست، تحمل انتقاد ندارد، به همه از موضع بالا نگاه می کند، خود را محور کائنات می دانند و تصور می کند همه چیز در حول و حوش او اتفاق می افتد.

البته این حالت اصولا در سنی از کودکی پدیدار می گردد، لیکن در برخی افراد بزرگسال نیز به صورت یک بیماری نمایان می شود.

در بزرگسالی افرادی که رشد شناختی متناسب با شخصیت خود نداشته باشند، هر چند در زمینه های دیگر پیشرفت های قابل توجهی داشته باشند، اما مثل کودکان خودمحور رفتار می کنند که یکی از انواع آن خودمحوری اجتماعی است که فرد قواعد بازی های اجتماعی را نمی پذیرد و هر آنچه که خود صلاح می داند انجام داده و طبق آن رفتار می کند.

...

با انسان های خود محور در زندگی برخورد داشته اید ؟ سخت است مراوده با آن ها !


کلمات کلیدی: فرهنگ ،اخلاق
 
مشتریان بد حساب ما !
ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸۸  

بعضی روزها که بیکار می شوم تصمیم می گیرم به حساب مشتریان رسیدگی کنم !‌ ایمیل یا اس ام اس یا تلفن می زنم و می پرسم حساب معوقه تان چه شد ؟

امروز به یکی زنگ زدم ... از سال گذشته مبلغ قابل توجهی از او طلبکار بودم. این از سال گذشته که می گویم یعنی دقیقا از آذرماه پارسال !‌ گفت آقا روی چشم ! فلانی رو دیدم می دم دستش بیاره واست ... امروزم شاید یه سر اومدم سمتت خودم بیارم.

این حرف ها را طی این یک سال اخیر حداقل ده بار از او شنیدم !

به آن یکی زنگ زدم ... پیش از آن چند بار فاکتور را برایش ایمیل کرده بودم. گفت که جمع مبلغ فاکتور اشتباه بوده و یکی از کارهایی که در آن قید شده قرار شده حساب نشود و آن یکی کار هم مشابه دیگری بوده و خلاصه ... گفتم هر قدر می خواهید حساب کنید و بپردازید !‌ رقمش برایم مهم نیست،‌ مهم این است حسابمان صاف شود !

دیگری که کارش از زنگ و اس ام اس گذشته کسی است که تا به حال چند بار برای او از طریق واسطه های اساسی پیغام و پسغام فرستاده ام اما به روی مبارک خویش نمی آورد ! جالب است که رقم بدهی این آخری زیر صدهزار تومان است !

...

البته این روزها یا بهتر بگویم این چند ماه اخیر وضع بازار خراب شده است، اما بدهی این افراد و بسیاری افراد دیگر که به دیگران بدهکارند ربطی به وضع بازار ندارد. بعضی ها کلا افراد بدحسابی هستند و بهتر است هیچ وقت با آن ها کار نکرد !


کلمات کلیدی: فرهنگ ،اخلاق
 
مردمان ناشایست
ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ آذر ۱۳۸۸  

برای تحویل گرفتن کاری به یک چاپخانه رفتم ... فردی برای سفارش کار آمده بود. به او گفت هزینه چاپ فوری (منظورش هم از فوری 3 روزه بود!) کارت گلاسه 4 هزار تومان و هزینه طراحی آن هم دو هزار تومان می شود. مشتری قبول کرد و فاکتور نوشته شد. مشتری وقتی فاکتور را دید پرسید هزار نسخه نوشتید ؟ من دو هزار نسخه می خواستم ... او هم مبلغ شش هزار تومان را از فاکتور خط زد و نوشت 12 هزار تومان !

و من هر قدر پیش خودم حساب کردم چرا پول طراحی کارت ویزیت هم ضربدر دو شد نفهمیدم !

* * *

برای رفتن از خیابان آزادی (نزدیکی های میدان انقلاب) به دروازه دولت یا پیچ شمیران، معمولا سیصد تا چهارصد تومان می گیرند. اما عجیب اینکه برای برگشتن پانصد تا ششصد تومان می گیرند ! جالب است که راه همان است و ترافیک هم همان ! و جالب اینکه طبق نرخ مصوب از میدان امام حسین تا میدان آزادی 650 تومان است.

و من هر قدر پیش خودم حساب کردم چطور مسیری که نصف آن است و مسافر خطی هم نبوده ام و از میانه مسیر سوار شده ام اینقدر شده، نفهمیدم !

* * *

البته خود همیشه طرفدار این تئوری هستم که آنکه ظلم را می پذیرد خود نیز مقصر است و باید شکایت کرد و این صحبت ها. اما حوصله ما نیز به مقداری است. نمی شود که صبح تا شب کار و زندگی را رها کرد و به همه مراجع قضایی و غیرقضایی شکایت برد! بعضی وقت ها مردمان ما نیز رفتار ناشایستی دارند.

آن دو هزار تومان برای آن چاپخانه یا این صد تومان دویست تومان برای راننده تاکسی، حتی اگر روزانه بارها هم تکرار شود رقمی برای رونق اقتصادی آن ها نخواهد بود، اما می تواند رونق معنوی زندگی شان را به اندازه کافی کم کند !


کلمات کلیدی: فرهنگ ،اخلاق
 
... و اگر هنر نبود، زندگی کم داشت !
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آذر ۱۳۸۸  

بعضی وقت ها فقدان بعضی چیزها در زندگی ایجاد اختلالی نمی کند، اما نبودنش احساس می شود ... باشد بهتر است به هر حال ! به قول شاعر اگر نبود، زندگی چیزی کم داشت !

اما در مورد بعضی چیزهای دیگر، نمی توان به این سادگی گفت و گذشت ! ... به این فکر می کردم اگر آدمی چیزی به عنوان هنر نداشت، از موسیقی گرفته تا نقاشی و فیلم و باقی هنرها، زندگی واقعا کم داشت ! نمی شود گفت حتی چیزی کم داشت، خودش کم داشت !

آنجا که آدمی می خواهد سخن بگوید و با کلام معمول نمی شود ... آنگاه که آدمی می خواهد تبلور احساس را نشان دهد ... آنجا که می خواهد ظرافتی را ماندگار کند ... و بسیار بسیار دیگر موقعیت ها، این هنر است که به فریاد آدم می رسد ... و اگر هنر نبود، عمر ما  بی گمان خیلی کوتاه تر از آنچه بود که اکنون هست.


کلمات کلیدی: فرهنگ ،زندگی
 
زندگی، گاهی آفلاین !
ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ آذر ۱۳۸۸  

امروز اینترنت قطع بود ... یعنی اعتبارش تمام شده بود و به موقع هم تمدید نشده بود و این دو روز هم که تعطیل بود و نهایتا اینترنت نبود.

... اما زندگی آفلاین هم گاهی بد نیست ! اینکه سی دی هایی را که یک سال پیش خریده ای نگاه کنی، قدری به کارهای دیگری غیر از کارهای آنلاین برسی و به یاد زمانی بیفتی که اینترنت همیشه مثل یک جوی روان جاری نبود !

زندگی آفلاین هم گاهی بد نیست !


کلمات کلیدی: یادداشت روزانه ،زندگی
 
در تدارک شب یلدا
ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ آذر ۱۳۸۸  

عجیب نیست که از الان که اوائل آذر است در تدارک شب یلدا هستیم ... البته از روزها پیش از این نیز در تدارک اولیه بوده ایم. هر چه باشد برگزاری یک برنامه خوب به زمان زیاد نیاز دارد.

البته امسال به علت تقارن ماه محرم با شب یلدا، این مراسم یک هفته ای زودتر برگزار خواهد شد.

بدین وسیله از همه دوستان دعوت به عمل می آید جهت شرکت در این مراسم ثبت نام نمایند.


کلمات کلیدی: یادداشت روزانه
 
پس از 9 سال کما، ایران جوان مرد !
ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٥ آذر ۱۳۸۸  

هفته نامه ایران جوان پس از 9 سال توقیف، لغو امتیاز شد.

... ایران جوان که فراموش شدنی نبود، اما حداقل دیگر امیدی به برگشتش آن هم بعد از این همه سال نداشتیم. اما عجیب است که دادگاه پس از 9 سال تصمیم می گیرد این هفته نامه توقیف شده را به کل تعطیل کند و داغ دل ما را تازه کند، و عجیب است که بعد از این همه سال مدیران مسئول این هفته نامه را به چند میلیون تومان جریمه نقدی محکوم می کند.

دکتر وردی نژاد پس از تاسیس موسسه مطبوعاتی ایران و مجلاتی همچون ایران جوان و همچنین پس از پایه گذاری دانشکده خبر در سال 80 از این موسسه به چین رفت تا سفیر ایران در آن کشور باشد، سال 84 بازگشت و به عنوان عضو هیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران مشغول به تدریس شد. اینک بعد از گذشته آن همه سال، باید تاوان چاپ نشریه ای را بدهد که در سال هایی طلایی تنها نشریه جوانان ایرانی بود.

روزگار عجیبی است !


 
همشهری رفت و آمد !
ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ آذر ۱۳۸۸  

روزنامه همشهری که قرار بود به مدت یک هفته توقیف باشد و این توقیف از سوی هیات نظارت بر مطبوعات که زیرمجموعه ای از وزارت ارشاد به شمار می رود انجام گرفته بود، توسط قوه قضائیه رفع توقیف شد و توقیف آن نهایتا به یک روز خلاصه شد.

جدای از دلیلی که برای توقیف همشهری بدان استناد کرده بودند، نوع برخورد با این روزنامه هم جالب به شمار می رود ! ... به هر حال همشهری روزنامه ای مانند سایر روزنامه ها نیست و با بودجه عمومی (و در واقع از طریق عوارض شهرداری و سایر درآمدهایی که مردم پرداخت می کنند) اداره می شود.

نیازمندی های همشهری یکی از مهمترین منابع دسترسی افراد به بازار کار و خدمات و مسکن و ... می باشد، اگرچه در کنار آن نیازمندی های روزنامه های ایران، جام جم و ... نیز وجود دارند، اما هیچ یک نتوانسته اند به پای روزنامه همشهری برسند و از این رو توقیف هر چند کوتاه مدت این روزنامه و به دنبال آن عدم انتشار نیازمندی های آن، سبب سردرگمی مخاطبان روزانه آن شد.

اما جالب ترین نکته علت تصمیم به توقیف آن از سوی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد بوده که ایشان عنوان داشته اند به علت پیغام های بسیاری که به ما رسیده بود که اگر شما با این روزنامه متخلف برخورد نکنید هستند غیور مردان و زنانی که این کار را انجام دهند! ما نیز ناچار به این کار شدیم ...

آیا این کشور قانون و مجری قانون ندارد که هرگاه عده ای را مساله ای خوش نیامد و اراده کردند بیایند و فراتر از قانون عمل کنند و سبب تصمیم گیری عجولانه مسئولان ذیربط شوند ؟؟


 
طرح دولت برای ازدواج جوانان !
ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸  

کامران دانشجو وزیر علوم اعلام کرد : وزارت علوم از سهمیه 20 درصدی برای متاهلین حمایت می کند.

خبر تا حدی دردناک است ! به خصوص وقتی در متن خبر متوجه می شویم این سهمیه نه برای ورود به دوره کارشناسی، که برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی است که افراد با تلاش و کوشش بسیار سعی می کنند خود را به آنجا برسانند و آن وقت دولت برای تشویق جوانان به ازدواج و حمایت از متاهلین ... !

چند نکته درباره این خبر حائز اهمیت است :

1 - آنطور که وزیر علوم بیان داشته، این پیشنهاد از طرف سازمان ملی جوانان مطرح شده بود و در متن آن سهمیه 5 درصدی پیشنهاد شده که با درایت دولت به 20 درصد افزایش یافته است !!

2 - اعلام شده که برای تصویب این طرح کار کارشناسی صورت گرفته، در صورتی که اذعان شده این طرح ممکن است در هیچ جای دنیا تا به حال امتحان نشده باشد ! حال اینکه مفهوم کار کارشناسی چیست خدا می داند !

3 - این طرح با هدف تشویق جوانان به ازدواج صورت گرفته ! آیا اینکه جوانان ما ازدواج نمی کنند به خاطر نداشتن انگیزه است یا نبود حداقل امکانات و درآمد لازم برای زندگی مشترک ؟

4 - اختصاص سهمیه بیست درصدی آن هم در تحصیلات تکمیلی به معنای تخصیص بیست درصد ظرفیت به افرادی است که در رقابت علمی (یا رزومه ای) نتوانسته اند شایستگی لازم را کسب کنند و به واسطه این سهمیه پذیرفته می شوند و از پذیرفته شدن افرادی که بیش از آن ها شایستگی دارند جلوگیری خواهد شد، آن هم با این ظرفیت محدود دوره های تحصیلات تکمیلی ...


 
سکوتم از رضایت نیست
ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ آذر ۱۳۸۸  

نمی دانم اولین بار کدام شیر پاک خورده ای در تاریخ یا ادبیات گفت "سکوت نشانه رضایت است!"

همواره هر گاه سکوت دیده ام یا سکوت کرده ام یا به خاطر عصبانیت بوده و اینکه ترجیح داده شده در آن زمان حرفی زده نشود، یا به خاطر ناراحتی از وضع موجود بوده، یا به قول مثل ها جواب ابلهان ! ... و خلاصه هر چه بوده از رضایت نبوده ! کسی که رضایت دارد که سکوت نمی کند، خوشحال می شود ! ابراز خرسندی می کند و چنین قضایایی.

نه، من هرگز نمی نالم. قرن ها نالیدن بس است.
می خواهم فریاد بزنم. اگر نتوانستم سکوت می کنم.
خاموش بودن بهتر از نالیدن است.
(دکتر علی شریعتی)


کلمات کلیدی: تفکر ،دکتر شریعتی
 
صبر و حق
ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸  

در زندگی فراز و نشیب های بسیاری وجود دارد که به نظرم صبر و توکل به خدا بزرگترین حلال آن هاست.

این روزها بسیاری را می بینم که می نالند و شکوه دارند و می پرسند چه کنیم ؟

بنا به امر الهی، باید همدیگر را به صبر و خدا توصیه کنم.

(سوره والعصر)

به عصر سوگند

که انسان ها همه در زیانند، مگر آن ها که ایمان آورده و اعمال شایسته انجام دادند، و یکدیگر را به حق و به شکیبایی و استقامت توصیه نمودند.


کلمات کلیدی: زندگی ،دین